Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8863587

Schronisko Clausbaude (dawne)

Clausbaude, Klausbaude



Status
Nie istnieje
 
Czeski Las - nieistniejąca już kolonia Wojborza położona już w Górach Bardzkich w wymiarze turystycznym związała się ze Srebrną Górą, gdyż przebiegał tu szlak turystyczny z Barda na Twierdzę, a dla gości szukających tutaj noclegu urzekające były zaciszność i piękne widoki na Kotlinę Kłodzką. Kolonia składała się z pojedynczych gospodarstw rozrzuconych na wysokości 600-630 m npm. Jedno z tych gospodarstw należało w okresie międzywojennym do Walthera Clausa. W 1925 r. po przystosowaniu obiektu do funkcji ...
Czeski Las - nieistniejąca już kolonia Wojborza położona już w Górach Bardzkich w wymiarze turystycznym związała się ze Srebrną Górą, gdyż przebiegał tu szlak turystyczny z Barda na Twierdzę, a dla gości szukających tutaj noclegu urzekające były zaciszność i piękne widoki na Kotlinę Kłodzką. Kolonia składała się z pojedynczych gospodarstw rozrzuconych na wysokości 600-630 m npm. Jedno z tych gospodarstw należało w okresie międzywojennym do Walthera Clausa. W 1925 r. po przystosowaniu obiektu do funkcji turystycznych otworzył gospodę-schronisko Clausbaude, gdzie oferował 10 miejsc w 5 pokojach gościnnych. Schronisko znajdowało się przy żółto-zielonym szlaku towarzystwa GGV z Nowej Wsi Kłodzkiej do węzła w Czeskim Lesie ze szlakiem głównym grzbietowym (biało-czerwonym). Claus był weteranem wojennym (miał wówczas 35 lat) i oprócz przyjmowania turystów trudnił się nadal rolnictwem. Claus dbał o reklamę i wzorując się na Karkonoszach ustawił drewniany, rzeźbiony drogowskaz do swojego schroniska przy Wiszącym Moście w Srebrnej Górze.

W pobliżu Clausbaude w 1929 r. powstał od podstaw kolejny obiekt - ewangelickie schronisko młodziżowe (Land- u. Wanderheim), o którego funkcjonowaniu w latach 30. niewiele wiadomo, ale na początku wojny stało opuszczone, na czym skorzystała grupa Hitlerjugend i bezprawnie je użytkowała. W 1943 r. ewangelicy z Ząbkowic z powodu kłopotów finansowych zmuszeni byli je sprzedać. Kupił je za 6000 RM Walther Claus, który liczył na rozwinięcie działalności po zakończeniu wojny. Kiedy skończyła się wojna Czeskiego Lasu nie zasiedlono, a domy popadły w ruinę. Przez długi czas utrzymywała się nazwa polany gdzie stały domy - Polana Klauza (jest do dziś na mapach turystycznych), ale należy spodziewać się wyjścia jej z użycia, skoro kilka lat temu tę polanę zalesiono. (moose za Tomaszem Śnieżkiem)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1935
    komentarze: 0
    Schronisko Clausbaude zaznaczone na mapie szlaków turystycznych ...
  • Data: 1936
    komentarze: 7
    Czeski Las. Schronisko"Clausbaude"