MENU
Obelisk upamiętniający bitwę nad Kaczawą.

Dodał: Babinicz° - Data: 2015-05-12 20:14:20 - Odsłon: 894
24 kwietnia 2015

Data: 2015:04:24 13:12:07   Ogniskowa: 5.8 mm   Aparat: Canon PowerShot A530   Przysłona: f/2.6   Ekspozycja: 1/500 s  


Jeden z jedenastu obelisków ustawionych w 1913 na dawnym polu bitwy. Obecnie znajduje się w Muzeum Bitwy nad Kaczawą w Duninie. Obelisk mocno uszkodzony, szczyt nadkruszony. Niemiecka inskrypcja zupełnie nieczytelna – w jej miejscu znajduje się współczesna tablica pamiątkowa z polskim i niemieckim tekstem. Tablica informuje, że tą drogą maszerował II Korpus Kawalerii Francuskiej generała Sebastianiego, który po wyjściu na Płaskowyż Janowicki rozpoczą bitwę (Auf diesem Wege drang das 2 französische Kavallerie- Korps unter Divisionsgeneral Sebastiani vor Nachdem er die Hochebene bei Janowitz erreichte, begann die Schlacht).
Najprawdopodobniej (!) jest to obelisk stojący niegdyś pomiędzy Krajowem a Janowicami Dużymi.
Przypominał on o dwóch francuskich dywizjach lekkiej kawalerii dowodzonych przez generałów: Roussela d’Hurbala i Excelmansa, które po przebyciu tej drogi zostały rozbite na płaskowyżu. Tekst oryginalnej inskrypcji brzmiał : Am diesem Wege rückten die 2 französischen Kavalleriedivisionen Roussel d’Hurbal und Excelmans vor. Sie wurden auf der Hochebene geschlagen.

Przy opracowaniu ostatniego akapitu tekstu skorzystałem z książki Grażyny Humeńczuk, Legnickie pomniki przed II wojna światową, Legnica 2000 . Znacznik na mapie wskazuje oryginalne położenie obelisku na dawnym polu bitwy.
(K.K.)

Babinicz°

Poprzednie: Muzeum Bitwy nad Kaczawą Strona Główna Następne: Panoramy Legnicy


Kosa25 | 2017-11-22 11:58:05 | edytowany: 2017-11-22 12:02:04
Pozwoliłem sobie założyć obiekt. Porównując ze sobą tekst oryginalnej inskrypcji z współczesną nie mam wątpliwości, że był obelisk stojący niegdyś pomiędzy Krajowem a Janowicami Dużymi. Choć obecna forma nieco różni się od oryginalnej- treść pozostaje podobna. W tej z 1913 roku czytamy o dwóch dywizjach francuskiej kawalerii, w obecnej o II Korpusie Kawalerii Francuskiej generała Sebastianiego. I rzeczywiście - podane w oryginalnej inskrypcji dwie francuskie dywizje lekkiej kawalerii dowodzone przez generałów Nicolasa Roussela d’Hurbala i Remy'ego Exelmansa wchodziły w skład II Korpusu Kawalerii Francuskiej generała Sebastianiego. Tworząc nową tablicę nie pokuszono się o przetłumaczenie oryginalnego tekstu, na dodatek popełniono błąd (rozpoczą bitwę?). Bardzo dziękuję za zdjęcie obelisku, bez niego założeniu obiektu nie byłoby możliwe.