MENU
ZNACZNIKI
1) Gwoli ścisłości - moim celem nie jest pochwała wojny lecz upamiętnienie jej ofiar. Wojnę wywołali politycy,arystokraci - do szeregowych żołnierzy pretensji mieć nie mogę - i nie mam.
2) Chciałbym skreślić jeszcze kilka słów. Pomników ku czci poległych jest osiem-tak przynajmniej rozumuję. Jedyną pozycją jaką znam jest publikacja Grażyny Humeńczuk ,,Legnickie pomniki przed II wojną światową''. Publikacja znakomita, która pomimo upływu czasu (wydana w 2000 roku) nadal pozostaje pozycją elementarną w tym zakresie. Dowodzi tego chociażby wielokrotność cytowań bądź przerabianie całych partii tekstu przez rozmaite media. Jednak nawet tak wybitna znawczyni Legnicy nie uniknęła pewnych nieporozumień. Z tego co pamiętam, kosmetyczne błędy zostają poprawione w XXVII tomie "Szkiców legnickich" w formie suplementu. I tak uwadze autorki w 2000 roku umknął pomnik poległych żołnierzy znajdujący się na terenie Starych Piekar. Zabrakło także wzmianki o zespole czterech tablic znajdującym się w obecnym Centrum Kształcenia Ustawicznego. Tak wygląda to z mojego (amatorskiego podkreślam!) punktu widzenia. Niestety tomu XXVII nie mam pod ręka, więc zaufać muszę swojej pamięci. Zespół tablic z CKU uznaję za pomnik. Osobnym zagadnieniem są tablice poświęcone poległym i bohaterom wojennym - ponieważ nie zachowała się żadna z pięciu niegdyś istniejących zupełnie je pomijam.
3) Na naszej stronie posiadamy materiały dotyczące pięciu monumentów (z ośmiu niegdyś istniejących). Niestety należy się spodziewać, iż dokumentacja przedwojenna pozostanie nieliczna. Fotografie czy karty pocztowe z daną tematyką należą bowiem do rzadkości. Bez cienia wątpliwości warto byłoby wykonać dokumentację fotograficzną pokazującą wpływ czasu i ludzi na stan pomników. Moim zdaniem nie jest źle - z ośmiu monumentów zachowało się sześć. Przepadł bez wieści jedynie pomnik grenadierów. Drugi obiekt zbutwiały krzyż - pomnik (znajdujący się na cmentarzu) z tego co wiem został zrekonstruowany w 2013 roku (przyjmuję, że pomnik nie zachował się pomimo faktu rekonstrukcji). Grażyna Humeńczuk w swojej publikacji podała: ,,cmentarz i pomnik nie zachowały się'.' Wydaje się, że pomnik zachował się jednak do roku 2013, kiedy to został rozebrany i zastąpiony współczesnym odpowiednikiem. Pozostałe pomniki - przerabiane, obalane bądź częściowo zniszczone istnieją do dnia dzisiejszego.Jako amator uznaję, że zrobiłem wszystko co mogłem - przynajmniej do tej chwili.

Dodał: Kosa25° - Data: 2014-07-31 08:41:35 - Odsłon: 6061
31 lipca 2014

Tematem wątku są pomniki wzniesione w Legnicy przed 1945 r.

Kosa25°

Poprzednie: Pomnik Fryderyka Wielkiego (dawny) Strona Główna Następne: Pomnik wychowawców i uczniów Akademii Rycerskiej poległych w I wojnie światowej (Legnica)


Kosa25 | 2014-07-31 08:43:24
Jeżeli nie odpowiada tematyce strony-zawsze mogę usunąć.Chociaż byłoby szkoda,bo zastanawiałem się wczoraj pół dnia nad legnickimi pomnikami.
arkadoo | 2014-07-31 08:48:53
Świetny pomysł i wykonanie!
Kosa25 | 2014-07-31 09:05:55
Dziękuję.Dodałem przed chwilą kolejny pomnik - Pomnik wychowawców i uczniów Akademii Rycerskiej poległych podczas I wojny światowej.