Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
ul. Sudecka, Legnica
Iras (Legzol): W podpisie zdjęcia jest konkretny rok - 1982, a w datowaniu dziewięcioletni rozrzut (1980 - 1989). Zawęziłem do trzech lat.
Osiedle Piekary A
Iras (Legzol): Na portalu "Nasza Klasa" skrajną datą jest 1981 r. Tak też pozwoliłem sobie zawęzić datowanie. Nie, Nasza Klasa nie jest wiarygodna. Do czasu ustalenia dokładnej daty, skorzystam z datowania portalu Geodeta.
Kamienica nr 41 (dawna), ul. Chojnowska, Legnica
omen22: Podobnie sprawa miała się z drugą "galerią", której właściciel miał zagospodarować były browar... który był 15 lat temu jeszcze w przyzwoitym stanie, ale pewnie podzieli los kamienic...
Sport w Legnicy, Legnica
maras - Administrator: Niestety, na odwrocie zdjęcia, o ile dobrze pamiętam była jedynie informacja ( w jeżyku niemieckim) podana w podpisie zdjęcia. Dokłada data i tożsamość widocznych osób nieznana...
Szkoła Podstawowa Nr 2, ul. Głogowska, Legnica
Iras (Legzol): Być może to co nazwałem przybudówką, było pierwotnie pierwszą, na tym terenie, szkołą. Tworząc opis obiektu, korzystałem z opracowania "LEGNICA PRZEDMIEŚCIE GŁOGOWSKIE, PIĄTNICA, STARE PIEKARY Studium historyczno-urbanistyczne Tom I" wykonane przez Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków Oddział Terenowy we Wrocławiu w 2010 roku. Co ciekawe, w tymże opracowaniu nie poświęcono ani jednego słowa ...
Szkoła Podstawowa Nr 2, ul. Głogowska, Legnica
omen22: Przybudówka, to najprawdopodobniej pierwszy budynek szkolny Topfbergu. Świadczą o tym m.in. wewnętrzna stolarka drzwiowa oraz relikt kamiennego poidełka stojącego na schodach zewnętrznych, przy wejściu od boiska -pamiętam, to sprzed 20 lat, gdy byłem uczniem tej szkoły.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

StaSta
StaSta
StaSta
dariuszfaranciszek
maras - Administrator
Krzysztof Bach
maras - Administrator
StaSta
chrzan233
Petroniusz (admin)
Wolwro
T.Rex
T.Rex
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
McAron
bungulator
T.Rex
T.Rex

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
,,Zaginione sztandary z Liegnitz''
Autor: Kosa25°, Data dodania: 2013-10-28 13:29:21, Aktualizacja: 2013-10-28 13:32:08, Odsłon: 3010

Tajemniczy los sztandarów.

,,Zaginione sztandary z Liegnitz''

 

Podczas okresu nazistowskiego Legnica(Liegnitz) stała się miastem garnizonowym.Wybudowano sześć nowoczesnych kompleksów koszarowych oraz lotnisko wojskowe.Miasto już w czasach pruskich posiadało garnizon wojskowy,jednak dopiero narodowi socjaliści tworzą w mieście potężne kompleksy wojskowe.Dzięki budowie koszar oraz pobliskiej autostrady tysiące legniczan dostaje miejsca pracy-liczba bezrobotnych w roku 1933 wynosi ponad 10000,w roku 1935 wynosi już tylko 2500 osób.Nie jest to jednak żaden cud gospodarczy-III Rzesza brała liczne kredyty których nie zamierzała spłacić.Reżim przejmował również majątki osób uznanych za wrogie-głownie Żydów.

Interesuje mnie los sztandarów z ,,legnickich'' jednostek.Użyłem  cudzysłów, ponieważ nie uważam,zeby hitlerowcy mieli coś wspólnego z miastem Legnica.W ostatnich latach modna stała się teoria jakoby niemieckie Liegnitz =polska Legnica.Zabawne,ze piewcami takich głupawych tez są ludzie którzy według ideologii narodowego socjalizmu są ,,podludźmi''.Ale  miało być o  wojskowych sztandarach.W dawnej Liegnitz powinny się znajdować co najmniej trzy:

1)sztandar 51 Pułku Piechoty

2)sztandar 18 Pułku Artylerii

3)sztandar 18 Dywizji Piechoty

Po zakończeniu wojny w Europie, 24 czerwca 1945 r. odbyła się w Moskwie na Placu Czerwonym Defilada Zwycięstwa. Jednym z jej elementów było złożenie przez żołnierzy Armii Czerwonej przed Mauzoleum Lenina 200 zdobycznych niemieckich sztandarów. Były to zarówno sztandary Wehrmachtu, jak i stare sztandary armii cesarskiej.Widać to tutaj (10.00-10.30 minut filmu):

http://www.youtube.com/watch?v=dXPfRUQnjF4

Czy ,,legnickie'' sztandary znalazły się wśród tych ciskanych na Placu Czerwonym? Tego nie wiem . Na początku lat 60. XX w. ówczesny Główny Zarząd Polityczny Wojska Polskiego podjął starania o przekazanie z Moskwy kilku sztandarów Wehrmachtu, mających ozdobić jako trofea tzw. Salę Zwycięstwa w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Ostatecznie Rosjanie wybrali w sposób dość dowolny i przypadkowy 10 sztandarów i przekazali je w dwóch partiach - w maju 1962 r. i w marcu 1963 r. Wśród nich znalazł się sztandar 1. batalionu 51. pułku piechoty [z 18. Dywizji Piechoty].W Legnicy stacjonował 51 Pułk Piechoty.III batalion zajmował koszary za przejazdem kolejowym na Chojnowskiej.II batalion zajmował kompleks na ulicy Szwoleżerów,Kawaleryjskiej i Żołnierskiej.Z tego co wiem I batalion stacjonował w Jaworze.Ja specjalistą od Wehrmachtu nie jestem i nie zamierzam go udawać.Co stało się z ,,legnickimi'' sztandarami?Czy leżą w moskiewskim muzeum?A może zawinięte troskliwie gdzieś na strychu czekają na swego odkrywcę? Ostatnio Legnica obfituje w militarne niepodzianki.Znalezienie  hitlerowskiego sztandaru i wywieszenie go na pamiątkę triumfu polskiego oręża-tak,to byłoby coś...

 

Ps.Do napisania niniejszego ,,artykułu'' skłoniła mnie książeczka ,,Chorągwie krzyżackie'' J.Długosza.Mam nadzieję,ze podczas czytania nikt nie umarł z nudów.

 

 


/ /